THE PLAYGROUND RESIDENCE

Pierwszy w Europie program rezydencyjny dla profesjonalnych muzyków, który koncentruje się na procesie zamiast wyniku

uruchomiony 1 lipca 2022 roku

INFO

Misja

The Playground Residence to program skierowany do zawodowych muzyków. Rezydencja oferuje czas i przestrzeń na rozwój własnej drogi artystycznej, tworzenie nowych, innowacyjnych dzieł. Jako artyści potrzebujemy zarówno wyzwań, jak i odpowiedniej przestrzeni twórczej, o które może być trudno w życiu codziennym. Poznawanie innych twórców o podobnych potrzebach i doświadczeniach, jak i profesjonalistów z branży  muzycznej może znacząco poszerzyć Twoje horyzonty. Naszą misją jest stworzenie kreatywnego placu zabaw - przestrzeni, gdzie profesjonaliści mogą się spotykać, uczyć od siebie i współpracować, aby za pomocą muzyki wspólnie budować zdrowsza i zyczliwsza planete.


Dlaczego?

Istnieje kilka odpowiedzi:

- Muzyka to dziedzina, która stale ewoluuje i ulega zmianom. Jest nie tylko formą sztuki, ale również istotnym elementem rynku, zwłaszcza w gatunkach takich jak pop, jazz i muzyka współczesna. Muzyka popularna i branża muzyczna często stawiają na efektywność i szybkie działania. Jednak aby stworzyć świetną muzykę, niezbędny jest czas. Dlatego unikamy organizowania krótkich obozów songwriterskich i jednodniowych sesji w studio. Oferujemy czas i przestrzeń niezbędna do odpoczynku, naładowania baterii oraz budowania międzynarodowej sieci kontaktów w przyjaznym środowisku.

- Naszym celem jest stworzenie przyjaznych i bezpiecznych warunków dla muzyków wykonawców, twórców i organizatorów, niezależnie od ich płci, tożsamości czy pochodzenia. Biorąc pod uwagę, że większość zawodowych muzyków to mężczyźni, w szczególny sposób zachęcamy osoby innych płci do aplikowania! Nasz inkluzywny plac zabaw z założenia jest zróżnicowany pod względem płci (mężczyźni/kobiety/osoby niebinarne), a nasz zespół pomaga rezydentom w pielegnowaniu inkluzywnego sposobu myslenia o srodowisku muzycznym.


- Pandemia COVID-19 wzmocniła problem braku przestrzeni do muzycznej współpracy artystów (nie licząc sytuacji koncertowych). Muzycy nawiązują relacje i kontakty, współpracując i grając razem w komfortowych warunkach. Poprzez The Playground Residence oferujemy czas i przestrzeń potrzebne do tworzenia muzyki i wzajemnego poznawania się.


Jak?

- The Playground Residence dostarcza profesjonalnym muzykom przestrzeń do tworzenia i działania, nie tylko na weekend, ale przez co najmniej dziesięć dni w różnych lokalizacjach w całej Europie.

- Chodzi o proces, a nie tylko o produkt. Dla muzyków preferujących pracę w samotności oferujemy prywatne pokoje i miejsca do pracy. Dodatkowo zapewniamy wspólne przestrzenie grupowe i większe studia, umożliwiające balans między współpracą i prywatnością.

- Cały artystyczny produkt pozostaje z twórcą. W przeciwieństwie do obozów songwriterskich, podczas  The Playground Residence muzycy zachowują wszystkie prawa  do swoich utworów i innych stworzonych materiałów.

- The Playground Residence skierowany jest do profesjonalnych muzyków szukających przestrzeni do odpoczynku i poszerzenia horyzontów lub znalezienia inspiracji. Nasza oferta skierowana jest do profesjonalistów - muzyków, twórców treści i przedsiębiorców - w wieku od 21 do 100 lat.


- Oprócz zapewnienia kreatywnego placu zabaw dla muzyków, oferujemy różnorodne zajęcia dla rezydentów, skupiając się na kwestiach społecznych i środowiskowych. Zajęcia te obejmują m.in. wycieczki po mieście, warsztaty z równości płci, spotkania przy ognisku, spotkania biznesowe oraz sesje słuchania z firmami fonograficznymi.

- Każdego roku organizujemy kilka projektów. Oprócz głównych rezydencji, organizujemy także cztery spotkania i zjazdy rocznie, zarówno online, jak i we współpracy z naszymi partnerami w Holandii, Polsce i Niemczech.O nas

Projekt The Playground Residence jest organizowany w różnych lokalizacjach w Europie. Czasem w dużych miastach - na tyle blisko żywiołowych klubów, zeby zapewnic uczestnikom dodatkowa rozrywke, a jednocześnie w miejscach na tyle oddalonych od zgiełku, aby rezydenci mogli się skupić się na muzyce i nowych pomysłach. Innym razem rezydencje odbywają się w otoczeniu natury. Do komponowania muzyki służą pokoje wyposażone w monitory studyjne, interfejs, biurka, krzesła i zasilanie. W niektórych salach znajduje się też pełen backline dla zespołu. Jestesmy w stanie zapewnic zakwaterowanie dla 20 rezydentów jednocześnie - kilka pokoi posiada prywatne łazienki i dodatkowe przestrzenie wspólne: salon, mały teatr, bar i ogród.


Dla kogo

The Playground Residence jest przeznaczona dla profesjonalistów - twórców, wykonawców i organizatorów. Zapraszamy profesjonalistów z wszystkich krajów europejskich, dla uczestników z Holandii, Niemiec, Polski i Ukrainy mamy przeznaczony specjalny budżet. Jeśli szukasz miejsca, aby zanurzyć się w swoją muzykę, opracować swój plan biznesowy i nawiązać kontakty z osobami w branży w przyjaznym środowisku nastawionym na współpracę, to miejsce jest dla Ciebie!


Gdzie?

Dysponujemy atrakcyjnymi lokalizacjami w Polsce (zima), Niemczech (lato) i Holandii (jesień).


Kiedy?

Najbliższa edycja The Playground Residence odbędzie się w Berlinie między 25 lipca a 4 sierpnia.


Nabór
Nabór na berlińska edycje TPR Berlin zostanie ogłoszony na niniejszej stronie internetowej 1 marca 2024 r. Rezydenci The Playground Residence są wybierani na podstawie dostarczonego portfolio i kwestionariusza. Zapraszamy osoby, w które wierzymy i którym chcemy dać szansę na stworzenie nowych utworów lub kontynuowanie pracy nad projektem. Nikt nie jest tutaj przypadkowo.

Aplikacja

Wszystkie aplikacje zostaną zweryfikowane przez naszą radę nadzorczą (więcej informacji poniżej). Po selekcji uczestników, każdy kandydat otrzyma pisemne wyjaśnienie. 

Przy formowaniu grupy skupiamy się na:

- Stworzeniu zróżnicowanej grupy z różnymi: zapleczem społecznym, płcią, reprezentowanym gatunkiem muzycznym itp.

- Zróżnicowaniu wiekowym (21-100 lat)

- Różnicowaniu umiejętności (naszym celem jest łączenie w grupach tekściarzy, menedżerów, perkusistów, itd.)

- Różnorodnym statusie społecznym uczestników

- Pełnej dostępności (uczestnicy muszą zobowiązać się do udziale w całym okresie rezydencji, nie ma możliwości uczestniczyć tylko przez dzień lub dwa)

- Zapraszaniu profesjonalnych artystów, gotowych zanurzyć się w procesie twórczym

- Zapraszaniu artystów nastawionych na działanie  międzynarodowe


Podczas rezydencji Playground Residence otrzymasz:

- Pełne wyżywienie, pobyt całkowicie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla oraz transport publiczny w cenie

- Czas i przestrzeń do pracy nad własną muzyką i współpracy z innymi uczestnikami

- Interesujące wykłady na tematy muzyczne i niezwiązane z muzyką

- Spotkania z profesjonalistami z branży

- Liczne jam sessions i sesje studyjne

W zamian możemy poprosić Cię o podzielenie się swoimi doświadczeniami z The Playground Residence podczas spotkań z innymi uczestnikami, które organizujemy w różnych lokalizacjach online oraz w miejscach naszych rezydencji.


Co zrobić, aby wziąć udział w Playground Residence: 

- Usiądź opłatę za ubezpieczenie przed przyjazdem 

- Podróż do miejsca rezydencji i z powrotem do domu we własnym zakresie 

- Przywieźć własne instrumenty muzyczne

Ile to kosztuje?

Ile to kosztuje? 
Opłata za uczestnictwo wynosi 1000 euro za dziesięć dni. Jeśli jednak aplikujesz za pośrednictwem naszych partnerów w Holandii, Polsce, Niemczech lub na Ukrainie, możemy zaoferować Ci zniżkę. Jeśli aplikujesz za pośrednictwem naszych partnerów, płacisz tylko 250 €. Pozostałą część kosztów pokrywa grupa organizacji zajmujących się rozwojem talentów, fundacji i biur eksportowych. Prosimy o kontakt z partnerem regionalnym. Aby uzyskać pełną listę, przewiń w dół.

Uczyńmy świat lepszym miejscem!

Uczynić świat lepszym miejscem.

Wierzymy, że muzycy mogą uczynić świat lepszym miejscem. Dlaczego? Ponieważ każdego człowieka muzyka uwrażliwia. Dlaczego zatem nie być wzorem do naśladowania dla reszty świata? Właśnie dlatego The Playground Residence:

- rekompensuje ślad węglowy podróży w obie strony dla wszystkich naszych rezydentów.

Rekompensujemy każdy przejechany kilometr i cały pobyt naszych rezydentów, przekazując pieniądze na rzecz Trees For All.

- wspieramy Keychange.

Playground Residence to program rezydencyjny dla profesjonalnych muzyków. Jesteśmy tutaj, aby zaoferować muzykom czas i przestrzeń do grania muzyki, angażowania się w działania rozwijające ich kariery. Nasza działalność powinna być zawsze bezpieczną przystanią dla naszych uczestników i pracowników, niezależnie od ich wieku, płci, zawodu czy wykształcenia muzycznego. Szukamy sposobów na rozwijanie naszych pomysłów wspólnie z partnerami o podobnych poglądach. Naszym zdaniem Keychange zapewnia miłą i potrzebną perspektywę na przyszłość, co jest naszym głównym powodem do uczestnictwa w tym programie.

- chce uczynić nasz świat milszym miejscem.

Jesteśmy dopiero na początku naszej drogi. Zdajemy sobie sprawę, że przekazanie pieniędzy na sadzenie drzew nie wystarczy, aby uczynić naszą planetę lepszym miejscem. Zachęcamy więc do dzielenia się z nami swoimi pomysłami w tym temacie.


O NAS

Jesteśmy grupą entuzjastów muzyki, którzy chcą pomóc innym profesjonalistom w rozwoju. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w pracy dla uniwersytetów i programów rozwoju muzycznego, połączyliśmy siły, aby stworzyć najlepszą platformę rezydencyjną dla profesjonalnych muzyków. Stichting Playgar (Fundacja Playgar) jest organizacją która stoi za projektami rezydencyjnymi. Sprawdź sekcję "zaangażowane organizacje", aby zobaczyć, kto obecnie nas wspiera.


Obecnie rozszerzamy nasz zarząd. Aktualnie Stichting Playgar ma trzech członków zarządu: Sander Ruijters, Jorien Stravens i dr Virgil Rerimassie, z wolnym miejscem dla czwartego członka. Codziennymi działaniami zarządzają następujący specjaliści.

Zespół

Zaangażowane organizacje

ZASTOSOWAC

W języku angielskim. Otwarte do 31 marca 2024 r.

KONTAKT

Skontaktuj się

Stichting Playgar / The Playground Residence

info[at]playground-residence[dot]com

Rejestracja w holenderskiej izbie handlowej: 86970674

Zapisz się do naszego newslettera